GWIAZDY EDYCJI 2011 – MUZYKA WYSP

Arianna Savall i Petter Udland Johansen
Arianna Savall – Honorowy Dyrektor Artystyczny Festiwalu, harfistka, sopranistka, kompozytorka. Podczas festiwalu wystąpi w premierowym polskim koncercie prezentującym projekt La Rose des Vents (Róża wiatrów). Urodzona w Bazylei w katalońskiej rodzinie muzyków, rozpoczęła naukę gry na harfie w wieku 10 lat i kontynuowała ją w Barcelonie pod okiem Magdaleny Barrera. Jednocześnie rozpoczęła naukę śpiewu w konserwatorium w Terassie. Była słuchaczką konserwatorium w Tuluzie i innych uczelni europejskich gdzie kształciła się pod kierownictwem takich sław lutnictwa i śpiewu jak Rolf Lislevand, Hopkinson Smith, Monserat Figueras czy Jordi Savall. Od 1997 roku koncertowała i nagrywała z grupami takimi jak: Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya, Malapunica, Ricercar Consort, podróużując po całym świecie. Jednocześnie od kilku lat rozwija swoją niezależną działalność artystyczną, którą po raz drugi prezentuje podczas gliwickiego festiwalu.
U boku Arianny Saval wystąpi Petter Udland Johansen – urodzony w Oslo tenor, absolwent Norges musikk Hoyskole oraz Scola Cantorum Basiliensis. Muzyk znany jest nie tylko z interpretacji muzyki dawnej lecz także ze scen operowych w Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Brał udział w opracowanym przez Jordi Savalla „Orfeuszu” Monteverdiego, grał w „Ariannie” Haendla czy w „Uprowadzeniu z seraju” Motzarta. Występował także jako tenor w mszach i oratoriach Bacha, Schutza i Mozarta. Petter Udland Johansen nagrywał z takimi grupami i muzykami jak Ferrara, Lucidarium, Dominique Vellard, Sagene Ring oraz Pratum Musicum. Na stałe współpracuje z A. Savall, J. Heyerdalem, J. Ruppelem i Ch. Lovoldem.

Program La Rose des Vents w składzie:
Arianna Savall sopran, harfa renesansowa;
Petter U Johansen tenor, skrzypce norweskie;
Miquel Angel Cordero kontrabas;
Sveinung Lilleheier gitary;
David Mayoral perkusja;

La Rose des Vents to program oparty na koncepcji wody, która od tysiącelci związana jest z kulturą Północy i Południa Europy. Pieśni z południa i północy pozwalają sobie wyobrazić przejście między muzyką śródziemnomorską a skandynawską. Morze staje się tutaj głębokim połączeniem tych dwóch przeciwstawnych obrazów kultury europejskiej. Jednocześnie morze staje się drogą łączącą te dwa światy, a podróże do nich odbyte inspirowały marynarzy i ludzi szukających przygód. Miłość, romans, rozłąka, odkryte lub wyrażone zostały w tym programie poprzez muzykę tradycyjną. Jak mówią artyści, ich spotkanie (Arianna pochodząca z Hiszpanii oraz Peter pochodzący z Norwegii) pozwoliło na stworzenie niezwykłego dialogu norweskich skrzypiec haringfele i harfy historycznej (średniowiecznej i barokowej). Wszystko to w towarzyszeniu egzotycznego połączenia gitar, perkusji i kontrabasu oraz głosu.

Quadriga Consort

Austriacki zespół muzyki dawnej Quadriga Consort został założony przez klawesynistę i aranżera Nikolausa Newerkla. Grupa od początku swojego istnienia, jak sama nazwa wskazuje, pragnęła wymknąć się zaszufladkowaniu. Już w swoim pierwszym programie Ground z 2003 roku artyści zaskoczyli publiczność bezkompromisowymi interpretacjami i świeżością pozostając poza wszelką kategoryzacją. Przełomowym momentem dla grupy była współpraca z urodzoną w Południowej Afryce wokalistką jazzową Elisabeth Kaplan w projekcie Songs & Tunes from the Isles. Współpraca ta zaowocowała nagraniem kolejno „As I Walked Forth” w 2005 roku, „By Yon Bonnie Banks” w 2007 roku oraz „Songs from the British Isles” w 2010 roku. Muzycy Quadriga Consort wielokrotnie pojawiali się na scenach Europy i Stanów Zjednoczonych. Koncert w Gliwicach będzie premierą tej formacji w Polsce. W roku 2011 w znanej francuskiej wytwórni ALPHA wydano „Ships Ahoy!” – program będzie prezentowany w Gliwicach.

Program Ships Ahoy! w składzie:
Elisabeth Kaplan, śpiew
Angelika Huemer flet angielski, skrzypce
Karin Hageneder, flet angielski
Dominika Teufel, skrzypce
Peter Trefflinger, wiolonczela
Laurenz Schiffermuller, instrumenty perkusyjne
Nikolaus Newerkla, klawesyn, aranżacje, prowadzenie zespołu

Ships Ahoy!
Pieśni Wiatru, Wody i Przypływu…
Podczas swoich długich podróży brytyjscy marynarze z przyjemnością śpiewali i tańczyli dla zabicia czasu. Z egzotycznych i dalekich portów zabierali oni na pokład nie tylko drogocenne przyprawy i jedwab lecz również muzykę z tajemniczych, nieznanych części świata. Najnowszy program Quadriga Consort prezentuję muzykę inspirowaną nieograniczoną potęgą miłości, tęsknotą i śmiercią – uczuciami, które wypływają z siły tajemniczego morza. To kolejne spotkanie z ekscytującą muzyką dawną Wysp Brytyjskich.

Quadro Nuevo

Miłośnicy tanga, arabeski, flamenco i zapomnianej muzyki filmowej oraz Włoch – tak scharakteryzować można pokrótce zespół Quadro Nuevo, który od 1996 roku dał już ponad 1500 koncertów w całej Europie. Towarzystwo Kulturalne FUGA zaprasza zespół por raz drugi do Polski na wyraźne życzenie publiczności. Wszystkie wydane przez nich albumy muzyczne (a jest ich ponad 10) otrzymywały Niemiecką Nagrodę Jazzową oraz osiągały wysokie miejsca w pierwszej dziesiątce wydawnictw jazzowych na świecie. Latem 2005 roku zespół otrzymał prestiżową nagrodę fonograficznego przemysłu europejskiego Impala. W roku 2010 Quadro Nuevo nagrodzono najwyższą nagrodą Niemieckiej Akademii Fonograficznej – Echo – w kategorii Jazz i World Music. Quadro Nuevo założono w 1996 roku. Czterech muzyków spotkało się pewnego styczniowego dnia w Salzburgu: gitarzysta Robert Wolf (który do tego momentu stale koncertował z zespołem Paco de Lucia), saksofonista Mulo Francel (uznany jazzman i członek większych zespołów filharmonicznych), D.D. Lowka basista wprawiony w muzyce latynoamerykańskiej, oraz Andreas Hinterseher kultywujący ludową muzykę akordeonową Paryża. To przypadkowe spotkanie będące wynikiem sesji na potrzeby telewizji dało początek niezwykle egzotycznemu i oryginalnemu projektowi muzycznemu. Kwartet miał okazję koncertować na uznanych imprezach tj.: Montreal Jazz Festival, Internationale Jazzwoche Burghausen, „Meraner Musikwochen”, „Saalfelden Jazztage” oraz Festiwal w Quebec. W roku 2005 odbyli turnee po Singapurze, Korei, Australii i ważniejszych krajach europejskich. Od kilku lat zespół doskonale uzupełnia (w miejsce Roberta Wolfa) Evelyn Hubner – harfistka jazzowa, laureatka wielu nagród muzycznych w Niemczech.

Program Grand Voyage w składzie:
Mulo Francel (saksofony, klarnety)
Evelyn Hubner (harfa)
Andreas Hinterseher (akordeon, wibrafon, ksylofon)
D. D. Lowka (perkusja, kontrabas)

Grand Voyage
Każdy z utworów prezentowanych w tym programie przenosi nas w inną część świata i pozwala odczuć atmosferę konkretnego miejsca: dzikość Krymskiego stepu, czar Londynu, świeży powiew śródziemnomorskich wysp, tango z Nowego Jorku, tajemne ogrody Malezji czy ciepły deszcz Paryża. Cztery walizki pełne nie tylko instrumentów ale też melodii i wrażeń, przeplatane ogromnym entuzjazmem artystów i ich radościa tworzenia.

Damien Gullion i Eric Bellocq

Francuski kontratenor Damien Guillon, rozpoczął edukację muzyczną w 1989 w chórze Maîtrise de Bretagne kierowanym przez Jean-Michel Noela, gdzie studiował śpiew oraz teorię i historię muzyki. Uczestniczył w licznych koncertach chóru i bardzo wcześnie zaczął zdradzać talent solowego sopranisty. Od 1998 do 2001 roku, studiował w Maitrise du Center de Musique Baroque de Versailles, kierowanej przez Oliviera Schneebeli. Doskonalił także swoją technikę woklaną u takich mistrzów jak Howard Cook,Jerome Correas, Gisele Fixe, Viviane Durand, Noelle Barker oraz Maarten Koningsberger. Jednocześnie studiował muzykę organową wraz z Fredericem Desenclos i Veronique Le Guen. W 2004 roku został przyjety do prestiżowej Schola Cantorum Basiliensis gdzie uczy się pod kierunkiem Andreasa Scholla.

Eric Bellocq (lutnista, wykładowca konserwatorium w Paryżu) studiował grę na gitarze u Alexandra Lagoya w paryskim konserwatorium, które ukończył z wyróżnieniem. Grał na teorbie w barokowej orkiestrze Les Arts Florissants, kierowanej przez Williama Christie. W tym okresie częstokroć brał udział w koncertach i produkcji przedstawień operowych wraz z La Chapelle Royale, Les Musiciens du Louvre, Les Talens Lyriques i in. Od 1990 roku skoncentrował się na występach solowych i pracy z Ensemble Clément Janequin. Eric Bellocq nagrywał dla znanych wydawnictw tj.: Alpha, Claves, Decca, Erato, harmonia mundi i wielu innych. Obaj artyści wystąpią w Gliwicach w programie Pieśni na lutnię Johna Dowlanda.

Damien Guillon wybrał do swojego solowego recitalu subtelny i melancholijny repertuar angielskiego Renesansu w jego najwyższym wydaniu.